Zde si můžete stáhnout komiks Jednou se zase setkáme, Sanam“. Učitelé si mohou komiks bezplatně objednat. Ke komiksu budou přiloženy také doplňkové výukové materiály věnované tématům jako například jaké to je, muset utéci z vlastní země, práva dětí, identita a integrace.

Komiks Jednou se zase setkáme, Sanam popisuje dlouhou a nebezpečnou cestu čtrnáctiletého chlapce, který utíká sám z Afghánistánu do Švédska.

Příběh napsal Oskar Ekman a ilustroval Peter Bergting. Oskar Ekman vedl rozhovory s referenční skupinou mladých lidí, kteří také přišli do Švédska sami. Komiks čerpá z jejich skutečných životních příběhů a ze zprávy Hlasy afghánských dětí – rozhovorů UNHCR se 42 mladými lidmi, kteří uprchli z Afghánistánu a přišli do Švédska sami.

Oskar Ekman (narozen v roce 1975) je novinář a spisovatel, řadu let pracoval jako šéfredaktor časopisu Kamratposten. Posledních několik let působí na volné noze a věnuje se zejména tématům společnosti a kultury. Oskar mimo jiné píše scénář populárního seriálu pro mládež Bleckmossen, přednáší o spisovatelství a na školách po celé zemi pořádá mediální workshopy.

„Je ten komiks pravdivý? Není, alespoň ne v tom smyslu, že by hlavní postava Hamíd byl skutečným člověkem. Mnoho lidí však zažilo na útěku podobné nebo ještě mnohem horší věci. Snažil jsem se o to, aby všechny detaily příběhu byly autentické: fakta, místa, migrační trasy uprchlíků atp. Příběh si přečetlo několik mladých lidí, kteří také utekli ze své země, a podle nich je příběh velmi výstižný. Jako autora mě to velmi těší, avšak jako lidskou bytost mě to naplňuje smutkem.“ Oskar Ekman, autor komiksu